Prechod na navigáciu vodorovná
Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo ZvoleneHľadať

ul. Ľ. Štúra 5, 960 82 ZVOLEN

045/5331071, 5331920

sluzby@kskls.sk

 
 

História súťaže

Štúrovo pero je celoslovenská novinárska súťaž stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorá vznikla zlúčením dvoch projektov v roku 1993. Pri obnovení pôvodnej koncepcie zakladateľ Štúrovho Zvolena Ján Mieroslav Pinka vychádzal z toho, že Ľudovít Štúr bol nielen výborný rečník, ale aj literát a novinár, preto bol Štúrov Zvolen rozšírený aj o celoslovenskú súťaž mladých žurnalistov - Štúrovo pero. Druhým projektom bola Súťaž stredoškolských časopisov, ktorá vznikla v roku 1991 na pôde Slovenského syndikátu novinárov a Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú zakladali novinár Pavol Vitko a vysokoškolskí učitelia žurnalistiky profesor Andrej Tušer a docent Ján Sand. Po prvých ročníkoch našli tieto dva projekty spoločnú reč.

Od roku 1994 súťaž organizuje Krajská knižnica Ľudovíta Štúra a úspešne koordinuje spoločný projekt Štúrovo pero.

Vďaka finančnej, odbornej a organizačnej pomoci všetkých partnerov sa súťaž stala najprestížnejším podujatím pre stredoškolákov a vysokoškolákov v oblasti žurnalistiky na Slovensku.

Hlavnými vyhlasovateľmi pre rok 2019:
Banskobystrický samosprávny kraj - Krajská knižnica Ľudovíta Štúra, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Občianske spoločenstvo Štúrov Zvolen, Občianske združenie Štúrovo pero

Generálny partner Televízia Markíza
Hlavný partner Férová Nadácia O2
 
Partneri: Denník N, Nadácia Čisté slovo, Literárny fond, Tlačová agentúra Slovenskej republiky, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Kníhkupectvo Martinus, Mesto Zvolen, Personálny úrad Ozbrojených síl SR, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene


Súťaž Štúrovo pero je každoročne vyhlasovaná pre päť kategórií:

  • stredoškolské časopisy
  • vysokoškolské časopisy
  • novinárske príspevky stredoškolákov
  • novinárske príspevky vysokoškolákov
  • elektronické magazíny

Počas 24 ročníkov sa do súťaže zapojilo viac ako 10 000 študentov a cez 1 300 školských časopisov.

V roku 2015 bola na slávnostnom vyhodnotení Štúrovho pera 2015 pokrstená pamätnica na 20 ročníkov súťaže "Štúrovo pero - dve desaťročia novinárskeho talentu", ktorej autorom je Pavol Vitko, porotca súťaže. Krstnými rodičmi sa stali úspešní absolventi súťaže - Lukáš Milan, Adriana Čahojová, Filip Struhárik, Zuzana Vitková, Michal Meško a Július Buday.

Pri príležitosti 20. ročníka súťaže Štúrovo pero (2015) prevzala riaditeľka krajskej knižnice od JUDr. Ladislava Serdahélyho, riaditeľa Literárneho fondu, pamätnú medailu Literárneho fondu.

Porotcovia a organizátori súťaže Štúrovo pero si prevzali Ďakovný list pri príležitosti 50. výročia projektu Štúrov Zvolen na slávnostnej akadémii v DJGT vo Zvolene (2015).


 

OTVÁRACIE HODINY

Pondelok 7.30 - 18.00
Utorok 7.30 - 18.00
Streda 7.30 - 20.00
Štvrtok 7.30 - 18.00
Piatok 7.30 - 18.00

 

Vytvorenie nového webu
z verejných zdrojov podporil

FACEBOOK

NAVŠTÍVTE NÁS

ZRIAĎOVATEĽ KNIŽNICE

STARÝ WEB KNIŽNICE

SPÝTAJTE SA KNIŽNICE

NOVINKY DO E-MAILU

DIGITÁLNY SPRIEVODCA KULTÚRNYMI SLUŽBAMI BBSK

PARTNERI

webygroup
ÚvodÚvodná stránka